שאלות ותשובות

1.    איך אני יכול/ה לדעת אם בן/בת הזוג שלי פתח/ה תיק נגדי?
לגבי תיק בבית המשפט לענייני משפחה – ניתן להתקשר למרכז המידע הארצי בטלפון 077-2703333, ולפי שם ומס' תעודת זהות יאמרו לך אם נפתח תיק. לגבי תיק בבית הדין הרבני – ניתן לפנות לבית הדין באזור המגורים וגם שם לפי שם ות.ז. יאמר לך אם נפתח תיק. צריך לזכור שגם אם בדקתם ביום מסוים ואין תיק – זה עדיין לא אומר שהתיק לא יפתח ביום למחרת..

2.    אני רוצה להתגרש. האם אני פשוט יכול ללכת לפתוח תיק בבית הדין הרבני?
מאוד קל לפתוח תיק גירושין בבית הדין הרבני וכל אחד יכול פשוט ללכת ולעשות את זה. העניין הוא שלא תמיד זה כדאי. בין אם מדובר בגבר או באישה – יכול להיות שבמקרה הספציפי שלכם האינטרס הוא לפנות דווקא לבית המשפט לענייני משפחה ולא לרוץ לבית הדין הרבני. לכן, כדאי להתייעץ עם עו"ד לפני שעושים צעד כלשהו.

3.    הגרוש שלי לא בא לראות את הילדים כמו שקבוע בהסכם הגירושין שלנו. מה אני יכולה לעשות?
ניתן לפנות לבית המשפט ולבקש לאכוף את הסכם הגירושין (ברור שקשה לאכוף זאת אבל יתכן שיתקבל קנס כספי). יש אפשרות לנסות גם לבקש להגדיל את דמי המזונות לאור זאת שהנטל הכלכלי על האם הינו גדול יותר.

4.    שמעתי שיש אפשרות שיפסקו לי מזונות נמוכים יותר אם אקבל משמורת משותפת. האם זה נכון?
במצב של משמורת משותפת תיתכן הפחתה של דמי המזונות, שכן שהאב, באופן טבעי מתוקף היותו משמורן של הילדים, נושא בצרכים רבים שלהם.

5.    אנחנו עומדים להתחתן. האם כדאי לנו לחתום על הסכם ממון?
אם קיים בין בני הזוג פער כלכלי משמעותי – למשל, אם לאחד מכם דירה בבעלותו או כל רכוש אחר שהוא רוצה להבטיח שהוא לא ייחשב כרכוש משותף בעת פרידה, מומלץ לערוך הסכם ממון.

6.    איך מחשבים את גובה המזונות לילדים?
הפסיקה קובעת מינימום של כ- 1,300 ש"ח לילד. בנוסף לכך קיימת הוצאת מדור/דמי שכירות: עבור ילד אחד – 30% משכר הדירה, שני ילדים 40% ו- 3 ילדים 50%. מרכיבים קבועים נוספים – הוצאות חינוך והוצאות רפואיות חריגות – כל צד ישא במחצית. ישנם שופטים שיחייבו בנוסף גם באחוז מהוצאות אחזקת הבית (חשמל, ארנונה, גז וכו'). חשוב לזכור שמדובר בכלל אצבע בלבד ובמזונות מינימליים, כלומר כאלו ששופט יפסוק לילד גם בלי שמגיש תביעת המזונות צריך להוכיח את הסכומים שתבע. כמובן שיתכנו מקרים בהם המזונות שיפסקו יהיו גבוהים יותר והכל תלוי בנסיבות המקרה הספציפי.

7.    אני ובן זוגי חיים בדירה שרכשתי עוד לפני הנישואין. האם לבן הזוג שלי זכות למחצית הדירה?
צריכים להתקיים תנאים מסוימים על מנת שבית משפט יקבע שלבן הזוג זכות למחצית הדירה: ככל שגרתם יחד בדירה יותר שנים, מס' הילדים, האם שילמתם יחד את המשכנתא על הדירה, האם ביצעתם יחד שיפוץ בדירה. ככל שמתקיימים יותר תנאים (אלו או אחרים) לבית המשפט יש אפשרות לקבוע שלבן הזוג ישנן זכויות בדירה.  

8.    אמרו לי בשום אופן לא לצאת מהבית. האם זה נכון?
מומלץ לא לצאת מהבית לפני שנפגשת עם עו"ד והתייעצת איתו אם זה הדבר הנכון לעשות.

9.    הגרוש שלי לא משלם את מזונות הילדים כמו שנקבעו בהסכם הגירושין. מה אני צריכה לעשות?
אם יש בידך פסק דין למזונות/הסכם גירושין שקיבל תוקף של פסק דין את צריכה לפתוח תיק בלשכת ההוצאה לפועל.

10.     אנחנו גרושים כבר מס' שנים וכעת הגרושה שלי הגישה לבית המשפט תביעה להגדלת המזונות. האם היא יכולה לעשות את זה?
נושא המזונות אינו סגור הרמטית אף פעם – גם כשיש פסק דין/הסכם שקיבל תוקף של פסק-דין. הגרושה שלך תצטרך להוכיח בבית המשפט שמדובר בתביעה מוצדקת ושקיים שינוי שמצדיק את הגדלת המזונות.